EMLAK VERGİSİ REHBERİ 2015

Emlak Vergisi ödemelerine az süre kaldı. Ülkemizde yaklaşık olarak  25 milyon kişiyi ilgilendiren bu önemli verginin ilk taksit ödemeler 1 Mart 2015 tarihinde başladı. 1. Taksit için son ödeme tarihi ise 31 Mayıs 2015 akşamı sona eriyor. Emlak vergisinin bu kadar yaygın bir vergi olmasından dolayı, hepimizin bu vergi ile ilgili olarak kafasına takılan çeşitli sorular olması çok doğal. Bu rehberde hepimizin merak ettiği ve faydalı olacak konulara açıklık getirmek istedik. Emlak Vergisini A'dan Z'ye detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Arsa Binanın Emlak Vergisini Etkiler mi?

2015 yılı içinde  arsa değerlerinde meydana gelen artışlar, yalnızca arsası olan mükellefleri ilgilendirmiyor. Bu arsa üzerinde inşa edilmiş olan ev, ofis, dükkan, oteli, mağaza ya da fabrikaların da emlak vergisi de arsadaki artıştan dolayı etkileniyor. Bunun nedenini soracak olursanız, konutun ya da işyerinin emlak vergisi değerinde sadece beton kısmından değil, arsanın payı var. Yani konut, işyeri, otel sabit bir şekilde dururken, arsa değerindeki artışlar emlak vergisini ciddi oranlarda etkilemektedir.

Emlak Vergisi Oranı Nedir?

Sık sık duymuşuzdur "Emlak Vergisi Oranı" diye bir şey var. Peki nedir bu Emlak Vergisi Oranı? Gayrimenkulün; Konut, konut dışı bina mesela  ofis dükkan mağaza olması, ya da  gayrimenkulun arsa ve arazi olması durumuna göre farklı oranlar kullanılmaktadır. Eğer gayrimenkulünüz Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alıyorsa, bu oran iki katına çıkmaktadır. Aşağıdaki tabloda Emlak Vergisi oranlarını görebilirsiniz. 

Gayrimenkul Cinsi

Büyükşehir Belediyesinde

Diğer İllerde

Konutlarda  2  1
Ofis, Dükkan, Mağaza  4  2
Arsa  6  3
Arazi  2  1
 

İlginizi Çekebilecek Dİğer Konular

EMLAK VERGİSİ REHBERİ 2016

Ülkemizde yaklaşık olarak 30 milyon kişiyi ilgilendiren Emlak Vergisinin ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2016 tarihine kadar yapılabilecek. 2. Taksit Emlak Vergisi ödemenizi 30 Kasım’a kadar yapabilmekle birlikte, 1. ve 2. Taksidi tek seferde de yatırmanız mümkündür. Emlak vergisinin bu kadar yaygın bir vergi olmasından dolayı, hepimizin bu vergi ile ilgili olarak kafasına takılan çeşitli sorular olması çok doğal. Bu rehberde hepimizin merak ettiği ve faydalı olacak konulara açıklık getirmek istedik. Emlak Vergisini A'dan Z'ye detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

2015 yılı Emlak vergisi bildiğiniz gibi 2 taksit halinde Mayıs ve Kasım aylarında ödeniyor. Emlak vergisi ödeme kapsamında emeklilere sunulan bazı avantajlar var. Eğer siz de emekliyseniz bu ayrıcalıklardan belli koşullarda faydalanabilirsiniz. Diğer adıyla "Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı" olarak nitelendirilen bu imkandan aslında binlerce, emekli, çalışmayan ev hanımları, işsizler ve engelli vatandaşlar faydalanabiliyor. Detaylar şöyle: