EMLAK VERGİSİ REHBERİ 2016

Ülkemizde yaklaşık olarak 30 milyon kişiyi ilgilendiren Emlak Vergisinin ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2016 tarihine kadar yapılabilecek. 2. Taksit Emlak Vergisi ödemenizi 30 Kasım’a kadar yapabilmekle birlikte, 1. ve 2. Taksidi tek seferde de yatırmanız mümkündür. Emlak vergisinin bu kadar yaygın bir vergi olmasından dolayı, hepimizin bu vergi ile ilgili olarak kafasına takılan çeşitli sorular olması çok doğal. Bu rehberde hepimizin merak ettiği ve faydalı olacak konulara açıklık getirmek istedik. Emlak Vergisini A'dan Z'ye detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Arsa Binanın Emlak Vergisini Etkiler mi?

2016 yılı içinde  arsa değerlerinde meydana gelen artışlar, yalnızca arsası olan mükellefleri ilgilendirmiyor. Bu arsa üzerinde inşa edilmiş olan ev, ofis, dükkan, oteli, mağaza ya da fabrikaların da emlak vergisi de arsadaki artıştan dolayı etkileniyor. Bunun nedenini soracak olursanız, konutun ya da işyerinin emlak vergisi değerinde sadece beton kısmından değil, arsanın payı var. Yani konut, işyeri, otel sabit bir şekilde dururken, arsa değerindeki artışlar emlak vergisini ciddi oranlarda etkilemektedir.

Emlak Vergisi Oranı Nedir?

Sık sık duymuşuzdur "Emlak Vergisi Oranı" diye bir şey var. Peki nedir bu Emlak Vergisi Oranı? Gayrimenkulün; Konut, konut dışı bina mesela  ofis dükkan mağaza olması, ya da  gayrimenkulun arsa ve arazi olması durumuna göre farklı oranlar kullanılmaktadır. Eğer gayrimenkulünüz Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alıyorsa, bu oran iki katına çıkmaktadır. Aşağıdaki tabloda Emlak Vergisi oranlarını görebilirsiniz. 

Gayrimenkul Cinsi

Büyükşehir Belediyesinde

Diğer İllerde

Konutlarda  2  1
Ofis, Dükkan, Mağaza  4  2
Arsa  6  3
Arazi  2  1
 

Emlak Vergisi için nasıl başvurulur ? Emlak Vergisinin kapsamı nedir?

1319 sayılı Emlak Vergi Kanununa göre emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan mükellefler emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler. Emlak vergisi ödeyecek kişilerin ilgili belediyelerin emlak servislerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Emlak Vergisi bildirimi için hangi belgeler gerekmektedir ?

Gayrimenkul bildirimi için ilgili birime giden mükellefler her bir gayrimenkul türü için (arsa,arazi,bina ve işyeri )  ayrı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadırlar. Emlak bildirim formlarını ilgili belediyelerden temin edebilirler. Emlak bildirimi için; tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi, binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası) beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası ile müracaat edilmelidir.

Emlak Vergisi neye göre hesaplanır ?

Gayrimenkullere (arsa,arazi,mesken ve işyeri) ait vergi ödeyeceği yıl itibariyle asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanır. Vergi oranları arsalar için %06, araziler için %03, meskenler için %02 ve işyerleri için %04’ dür.

Emlak Vergisi Zamanında Ödenmezse Cezai Yaptırımı Ne Olur?

Emlak vergisinin zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay 6183 Sayılı Kanun hükmüne göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. Örneğin bu oran 2006 yılından itibaren aylık gecikme cezası %2,5 olarak belirlenmiştir.

Emlak Vergisine Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor?

Emekliler Emlak Vergisi Öder mi?

Engelliler, İşsizler ve Ev Hanımları Emlak Vergisi Ödeyecek mi?

İlginizi Çekebilecek Dİğer Konular

EMLAK VERGİSİ REHBERİ 2015

Emlak Vergisi ödemelerine az süre kaldı. Ülkemizde yaklaşık olarak  25 milyon kişiyi ilgilendiren bu önemli verginin ilk taksit ödemeler 1 Mart 2015 tarihinde başladı. 1. Taksit için son ödeme tarihi ise 31 Mayıs 2015 akşamı sona eriyor. Emlak vergisinin bu kadar yaygın bir vergi olmasından dolayı, hepimizin bu vergi ile ilgili olarak kafasına takılan çeşitli sorular olması çok doğal. Bu rehberde hepimizin merak ettiği ve faydalı olacak konulara açıklık getirmek istedik. Emlak Vergisini A'dan Z'ye detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİNDE YAPI KREDİ KREDİ KARTLARINA 3 TAKSİT

Emlak Vergisi ödemelerinin ilk taksitleri 31 Mayıs 2016 tarihine kadar yapılabilecek. Bir çok belediye tarafından E-Belediye ve online tahsilat sistemi üzerinden kabul edilen Emlak Vergisi ödemelerinizi Yapı Kredi Kredi Kartınız ile taksitli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi Emlak Vergisi Taksit Kampanyası ile ilgili detaylar için TIKLAYINIZ.

BONUS İLE EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİNE 3 TAKSİT

3 Mayıs - 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında Bonus kartınız ile yapacağınız Emlak Vergisi ödemelerine 3 Taksit yapılacak. Kampanyaya katılmak ve Kampanya hakkında detaylı bilgi yazının ayrıntılarında verilmiştir, detaylar TIKLAYINIZ...

AXESS'TEN EMLAK VERGİSİ ÖDEMENİZE FAİZSİZ 5 TAKSİT

Axess ile yapacağınız Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinze Faizsiz ve Ücretsiz 5 Taksit imkanı... 100 TL ve üzeri Emlak ve Çevre Temizlik Verginizi 5 taksit fırsatından faydalanmak için VERGİ yazarak 4566'ya SMS gönderebilirsiniz. Ödeme için son gün 31 Mayıs'tır. Emlak Vergisi Taksit Kampanyası ile ilgili detaylar ve başvuru için TIKLAYINIZ...

CARDFİNANS İLE EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİNİZE 3 TAKSİT FIRSATI

CardFinans ile 1 Mayıs  - 31 Mayıs 2016 arasında belediyelerden yapacağınız 100 TL ve üzeri Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinizde 3 taksit imkanı. Kampanyaya katılmak için ödemeyi yapmadan önce VERGI yazip 2273'e SMS atabilirsiniz. Kampanya koşulları ve detaylar için TIKLAYINIZ.