İŞSİZLER, EV HANIMLARI VE ENGELLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

İşsiz olan vatandaşlar Emlak Vergisi ödeyecek mi? Emlak Vergisinde İşsizler ve çalışmayanlar için avantajlar var mı? Ev hanımları emlak vergisi ödeyecekler mi? Bununla ilgili tüm detaylar için TIKLAYINIZ.

ildiğiniz gibi Emlak Vergisi ilk taksiti ödemek için son gün 31 Mayıs. Emlak Vergisi için 2. taksit ise Kasım ayının sonuna kadar ödenebiliyor. Taksit ödemeleri ilgili gayrimenkulün belediyesine son ödeme tarihine kadar yapılabilecek. Zamanında gerçekleştirilmeyen ödemelere gecikme zammı uygulandığı unutulmamalı...

İşsizler ve Ev Hanımları Emlak Vergisi Ödeyecek mi?

Herkesin merak ettiği ve her sene sorduğu sorulardan biri de bu: İşsizler ya da ev hanımları Emlak Vergisi öder mi? Devlet tarafından tanınan avantajlar var mı?

Bununla ilgili düzenleme şöyle: Brüt olarak en fazla 200 metrekarelik tek konuta sahip olan, başka bir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları indirimli bina vergisi uygulamasından faydalanabiliyor. Ayrıca SGK dışında başka geliri olmayan emekliler ile bu emeklilerin dul ve yetimleri, Engelliler, Gaziler, Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli yani sıfır oranlı bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

Peki Nereye ve Nasıl Başvurmak Gerekiyor?

Bahsedilen vergi indirimden faydalanmak için bağlı olunan belediyeye başvurmak gerekiyor. Sıfır oranlı bina vergisi uygulamasından faydalanmak için dilekçe yazılması ve indirimle ilgili başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Eğer siz de belirtilen koşulları sağladığınızı düşünüyorsanız başvurunuzu belediyeye bizzat yapabilirsiniz. Bahsedilen formları ve taahhüt belgelerini 38 ve 44 Seri No’lu Emlak Vergisi Tebliğlerinin ekinde bulabilirsiniz. Bu belgeler internette de yer almaktadır. Google'dan arayabilirsiniz.

İndirimli Emlak Vergisi ile ilgili Formlar Nelerdir?

Meskenine indirimli bina vergisi oranı uygulanmasını talep edenlerin doldurması ve ilgili belediyeye vermesi  gereken formlar ve belgeler şunlar:

  • Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin tek meskenlerine ait form
  • Hiçbir geliri olmayanların tek meskenlerine ait taahhüt belgesi
  • Tek meskeni olan -intifa hakkına sahip olanlar dahil- emeklilere, dul ve yetimlere ait form
  • Tek Meskeni Olan Engellilere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu
  • Sağlık Kurulu Raporu
  • Tek meskeni olan -intifa hakkına sahip olanlar dahil- şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait form

Her sene bu formları vermek ve başvuru yapmak şart mıdır?

Eğer önceden ilgili belediyeye konu ile ilgili başvuru yaptıysanız 2016'da bu belgeleri tekrar vermenize gerek yok. Ancak geçen yıl ya da bu sene yeni bir konut daha aldıysanız, ya da indirimli Emlak Vergisi ödeme durumunuzu ortadan kaldıracak bir husus var ise, böyle bi durumda sahip olduğunuz  iki mesken için de emlak vergisi ödeniz gerekiyor.

Ev Hanımları ve İşsizler Vergi Emlak Vergisi Ödeyecek mi?

Ev hanımları ve işsizler için brüt olacak şekilde 200 metrekarenin altında tek konuta sahip iseler, herhangi bir kaynaktan gelirleri bulunmuyorsa Emlak Vergisi de ödemeyecekler. Bu arada 2015 senesinde yıllık toplam 29.000 TL’ye kadar mevduat faizi ya da menkul sermaye iradı yolu ile elde edilen gelir varsa bu kişiler emlak vergisi ödemeyecekler. Konutun hisseli olması durumunda ise vergi avantajı ilgili hisseyi kapsıyor. Örneğin konutun yarısına sahip olunması durumunda ilgili kişi 1/2 oranındaki Emlak Vergisi bedelini ödemeyecek.

Bu arada dikkat edilmesi gereken bir  husus var, tek konuta sahip olan işsiz ya da ev hanımı olan vatandaş, eğer sahip olduğu bu konutu işyeri olarak kiraya verirse, kendisine tanınmış olan bu indirim hakkı ortadan kalkıyor. Hatta bu durumda işsiz ve ev hanımları, işyeri olarak kiraya verdiklerinden dolayı, konuta göre daha yüksek Emlak Vergisi ödemek zorunda kalıyorlar.

Peki Engelli Vatandaşlarımız Emlak Vergisi Ödeyecek mi?

200 metrekareyi (brüt) geçmeyen ve tek konuta sahip engelliler, gelir sahibi olmaları durumunda bile Emlak Vergisi ödemeyecek. Yukarda bahsettiğimiz başvuru  formu ve sağlık raporunu bağlı oldukları belediyeye sunmaları durumunda tek konuta sahip olsalar bile sıfır oranlı emlak vergisi indiriminden yararlanacaklar. Hatta engelli vatandaşlarımız için şöyle bir kolaylık daha sunulmuş durumda. Eğer engelli olan vatandaş bahse konu olan konutunu kiraya verip, herhangi bir yakınının evinde ikamet etmesi durumunda, sahip oldukları tek konut için de Emlak Vergisi ödemeyecekler.

İlginizi Çekebilecek Dİğer Konular

EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

2015 yılı Emlak vergisi bildiğiniz gibi 2 taksit halinde Mayıs ve Kasım aylarında ödeniyor. Emlak vergisi ödeme kapsamında emeklilere sunulan bazı avantajlar var. Eğer siz de emekliyseniz bu ayrıcalıklardan belli koşullarda faydalanabilirsiniz. Diğer adıyla "Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı" olarak nitelendirilen bu imkandan aslında binlerce, emekli, çalışmayan ev hanımları, işsizler ve engelli vatandaşlar faydalanabiliyor. Detaylar şöyle: