EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

2015 yılı Emlak vergisi bildiğiniz gibi 2 taksit halinde Mayıs ve Kasım aylarında ödeniyor. Emlak vergisi ödeme kapsamında emeklilere sunulan bazı avantajlar var. Eğer siz de emekliyseniz bu ayrıcalıklardan belli koşullarda faydalanabilirsiniz. Diğer adıyla "Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı" olarak nitelendirilen bu imkandan aslında binlerce, emekli, çalışmayan ev hanımları, işsizler ve engelli vatandaşlar faydalanabiliyor. Detaylar şöyle:

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı

Emlak vergisi ödemelerinin yaklaşmasıyla birlikte herkesin merak ettiği konulardan biri de Emeklilerin Emlak Vergisi Ödeyip Ödemeyeceği? Bunun için emekli vatandaşlarımızın bazı koşulları sağlamaları gerekiyor. Bu koşulların ne olduğunu, sıfır oranlı vergi avantajından faydalanmak için ne yapılması gerektiği ile ilgili ayrıntılar şöyle:

Kimler Sıfır Oranlı Vergi Avantajından Faydalanabilir?

Geliri sadece emekli aylığı olan vatandaşlarımız ve bunların dul ve yetimleri geliri olmayan ev hanımları ve işsiz vatandaşlar, ayrıca  gaziler, engelli vatandaşlar, şehit dul ve yetimleri, indirimli yani sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından faydalanabilirler. Fakat bilinmesi gereken husus: bu indirimli yani sıfır bina vergisi oranı sadece binalar için geçerlidir ve arsa araziler için uygulanmamaktadır. Sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasının koşulları aşağıda sıralanmaktadır:

Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan, tek konuta sahip olmak  (intifa hakkı dahil). Eğer iki konut sahibiyse ya da iki adet 1/2 hisse (yarım hisse) sahibiyse, her iki hisse ya da konut için emlak vergisi ödemek zorundadır.

Bildirimde bulumak için aşağıdaki işlemleri yerine getirmek gerekiyor: 

  • Hiçbir geliri olmayanların, “Hiçbir Geliri Olmadığını Belgeleyenlerin Tek Meskenine Ait Form” ile “Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi'ni doldurmaları
  • Emekliler ile bunların dul ve yetimlerinin ise “Tek Meskeni Olan Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form”u
  • Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimlerinin “Tek Meskeni Olan Şehitlerin Dul ve Yetimlerine ve Gazilere Ait Form”u,
  • Engellilerin ise “Tek Meskeni Olan Engellilere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” ile “Sağlık Kurulu Raporu”nu
doldurup bağlı bulundukları belediyeye vermeleri gerekiyor. Bu formlar belediyelerde bulunmakla birlikte, doldurulan belgelerin bir kez verilmesi ve ilerleyen yıllarda durumda bir değişiklik olmaması durumunda yeniden form verilmesi gerekmiyor. 
 
Bu arada bilinmesinde fayda var, eğer 2015 yılı içerisinde emekli olduysanız bahsedilen sıfır oranlı emlak vergisi avantajından 2016 yılından itibaren faydalanabiliyorsunuz, yani 2015 yılı için emlak vergisi ödemenizi yapmanız gerekiyor.
 
Çalışma hayatına devam eden emekliler evlak vergisi avantajından faydalanamazlar. Ancak durum emekli engelliler için farklı. Engelliler, emekli olduktan sonra çalışsalar dahi birden fazla konutları olmadığı durumda, tek konutları için emlak vergisi ödemezler. 
 
Eğer Emekli bir kişi, kendisine ait evi kiraya verir deeşine ait olan evde oturursa, bu durumda  indirimli emlak vergisi oranından yararlanması kesinlikle mümkün değildir. 
 
Yurt dışındaki bir sosyal güvenlik kurumundan aylık alan kişiler, Türkiye’de bir konutları için emlak vergisi ödemeyeceklerdir.

İlginizi Çekebilecek Dİğer Konular

İŞSİZLER, EV HANIMLARI VE ENGELLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

İşsiz olan vatandaşlar Emlak Vergisi ödeyecek mi? Emlak Vergisinde İşsizler ve çalışmayanlar için avantajlar var mı? Ev hanımları emlak vergisi ödeyecekler mi? Bununla ilgili tüm detaylar için TIKLAYINIZ.

EMLAK VERGİSİ REHBERİ 2015

Emlak Vergisi ödemelerine az süre kaldı. Ülkemizde yaklaşık olarak  25 milyon kişiyi ilgilendiren bu önemli verginin ilk taksit ödemeler 1 Mart 2015 tarihinde başladı. 1. Taksit için son ödeme tarihi ise 31 Mayıs 2015 akşamı sona eriyor. Emlak vergisinin bu kadar yaygın bir vergi olmasından dolayı, hepimizin bu vergi ile ilgili olarak kafasına takılan çeşitli sorular olması çok doğal. Bu rehberde hepimizin merak ettiği ve faydalı olacak konulara açıklık getirmek istedik. Emlak Vergisini A'dan Z'ye detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

YAZLIK KONUT SAHİPLERİ EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Yazlık için Emlak Vergisi Ödenir mi? Bu soru çok sık karşılaşılan ve özellikle yazlık sahiplerini ilgilendiren bir konu. Bildiğiniz gibi emlak vergisi konutun emlak vergi değeri üzerinden binde 1 oranında, bu oran büyükşehirlerde binde 2 oluyor, her yıl iki eşit taksit halinde tahsil edilmektedir. Emlak vergisi ödemeleri her yıl Mayıs ve Kasım aylarının son gününe kadar belediyelere ödenmektedir. Emlak vergisi ödemelerinde devlet  bazı avantajlar sunmakta.