YAZLIK KONUT SAHİPLERİ EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Yazlık için Emlak Vergisi Ödenir mi? Bu soru çok sık karşılaşılan ve özellikle yazlık sahiplerini ilgilendiren bir konu. Bildiğiniz gibi emlak vergisi konutun emlak vergi değeri üzerinden binde 1 oranında, bu oran büyükşehirlerde binde 2 oluyor, her yıl iki eşit taksit halinde tahsil edilmektedir. Emlak vergisi ödemeleri her yıl Mayıs ve Kasım aylarının son gününe kadar belediyelere ödenmektedir. Emlak vergisi ödemelerinde devlet  bazı avantajlar sunmakta. 200 metrekareyi  geçmeyen  ve tek konutu olan bazı vatandaşlar için sunulan bu imkandan Ev hanımları ve işsizler, Emekliler, Engelliler, Gaziler, Şehitlerin dul ve yetimleri faydalanabiliyor. Vergi avantajından yararlarnmak için ilgili belediyeye başvurmak yeterli.

YAZLIKLARIN EMLAK VERGİSİNDE DURUM NEDİR?

Yukarıda bahsedilen "tek konut sahibi olunduğunda emlak vergisi avantajı" konusu normalde yazlıklar uygulanmıyor. Yani yazlık sahibiyseniz emlak vergisi konut sahibinden alınıyor. Peki bu avantajdan kimler yararlanıyor diye soracak olursanız, eğer yazlıkta sürekli olarak yani yılın 12 ayı oturuluyorsa, yani yazlık gibi belli bir dönemde değil de, yaz kış daimi olarak ikamet ediliyorsa, bu durumda emlak vergisi ödeme yükümlüğü kalkabiliyor. Tabi bu faydadan yukarıda belirttiğimiz gibi Ev hanımları ve işsizler, Emekliler, Engelliler, Gaziler, Şehitlerin dul ve yetimleri yararlanabiliyor.

BELEDİYEYE HANGİ BELGELER VERİLMELİ?

Siz de eğer yazlıkta sürekli olarak yani yılın 12 ayı oturuyorsanız ve yukarda bahsettiğimiz koşulları sağlıyorsanız, belediyenizin emlak vergisi bölümüne başvurabilirsiniz. Bu kapsamda gerekli evrak olarak; bildirim yani beyan ve taahhüt dışında başka bir evrak ve belgeye gerek yoktur.

İlginizi Çekebilecek Dİğer Konular

EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

2015 yılı Emlak vergisi bildiğiniz gibi 2 taksit halinde Mayıs ve Kasım aylarında ödeniyor. Emlak vergisi ödeme kapsamında emeklilere sunulan bazı avantajlar var. Eğer siz de emekliyseniz bu ayrıcalıklardan belli koşullarda faydalanabilirsiniz. Diğer adıyla "Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı" olarak nitelendirilen bu imkandan aslında binlerce, emekli, çalışmayan ev hanımları, işsizler ve engelli vatandaşlar faydalanabiliyor. Detaylar şöyle: