EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİNDE SON GÜN 30 KASIM

Emlak Vergisinde son ödeme tarihi 30 Kasım 2016 Çarşamba olarak açıklandı. Ödemelerinizi bir çok belediyenin internet sitesinden online olarak yapabilirsiniz. İlk ödemesi 31 Mayıs 2016 Salı günü tamamlanan Emlak Vergisi ödemelerinizi zamanında yapmanız önem teşkil etmektedir. Aksi takdirde gecikme faizi ile birlikte ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Emlak Vergisi 2. Taksit ödemelerinizi belediyeye bizzat giderek de yapabilirsiniz. Ödemelerin son güne bırakılması durumunda veznelerde aşırı yoğunluk yaşanmaktadır. Türkiye sınırları içerisindeki tüm il ve ilçelerin Emlak Vergisi Borçlarını online olarak sorgulamak ve ödemek için sitemizde yer alan "Tüm Belediyeler" Linki'ne TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Belediyelerin online E-Belediye kısayolunu kullanarak Emlak Vergisi ödemelerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Online E-Belediye Sistemlerinin belediyeler tarafından yaygınlaştırılması ile birlikte, bağlı bulunduğunuz belediyeye olan borçlarınızı ödemek ya da sorgulamak bilgisayardan, cep telefonundan ya da tablet aracılığıyla mümkündür. Emlak Vergisi Online ödeme sistemini kullanarak banka kartınız, kredi kartınız, sanal kredi kartınız ile işleminizi anında gerekleştirebilirsiniz.

Online ödeme dışında, belediyelere Posta havalesi veyahut banka havalesi yapabilirsiniz. Bu durumda ödemenizi yaptığınız sırada açıklama kısmına Sicil numaranızı, TC kimlik numaranızı, konutunuza ait adres bilgilerini eklemeyi unutmayınız. Belediyelerin banka hesap numaralarına ve Posta Havalesi bilgilerine sitemizden de ulaşabilirsiniz. Ödeme yapmak istediğiniz belediyeyi arama kutusuna yazarak Emlak Vergisi ödeme bilgilerine ulaşabilirsiniz.

E-Belediye ile Başka Neler Yapılabilir?

Belediyelere ait e-belediye hizmetinden sadece Emlak Vergisi ödemelerinizi değil,  belediyeye ait farklı bir çok hizmeti de takip edebilirsiniz.  Örneğin;  Altınordu Belediyesine olan tüm Borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Sicil Bilgilerinizi bilmiyorsanız, TC kimliğiniz yardımı ile Sicil No'yu öğrenebilirsiniz. Belediyeye yapmış olduğunuz tüm ödemeleri görebilirsiniz, eksik bir ödeme varsa onu öğrenebilirsiniz.

Belediyelerin  Bilgi Edinme hizmeti ile kafanıza takılan tüm soruları belediyeye yöneltebilir ve yanıtını alabilirsiniz. Evlilik ile ilgili işlemleri online olarak yürütebilirsiniz. Örneğin, yeni evlenmek isteyen çiftler Nikah Rezervasyonu ya da Nikah Salonu Sorgulama yapabilirler. 

Emlak ve gayrimenkul konularında bilgi sahibi olmak isteyenler belediye arsa metrekare fiyatları öğrenebilir ve Belediyenin İnşaat Maliyetlerine bakabilirler. Belediye Ruhsat Sorgulama İşlemleri, Belediye Aşınma Oranları, Rayiç Değerleri bilgilerine ulaşabilirler. Belediyenin e-imar sistemi sayesinde ilgili bölgenin Ada Parsel bilgilerini görebilirler. E-Belediye sistemi kapsamında yer alan ve diğer bir hizmet olan Çevre Temizlik Vergisi Bedeli Sorgulama işlemleri de sunulan diğer işlemler arasında yer almaktadır. 

Belediyeler genellikle Günlük Nöbetçi Eczane listesi internet sitelerinde güncel bir şekilde yayınlamaktadırlar. Belediye İhale ilanları, ihale duyuruları ve ihale sonuçları da benzer şekilde online olarak yayınlanmakta  ve sorgulanabilmektedir.  Yapmak istediğiniz işlem için gene sitemizde yer alan belediyeleri ARAMA kutusuna yazarak belediyenin online hizmet bilgilerine ulaşabilir ve işlemlerinizi kolayca  gerçekleştirebilirsiniz.

 

Emlak Vergisi ödemelerinizi kredi kartınız ile yapmanız durumunda, Mayıs ya da Kasım ayındaki ödemelerinize bazı bankalar tarafından taksit uygulanmaktadır. Taksit sayısı bankadan bankaya değişmekle birlikte taksit miktarları 3 ya da 5'i bulabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Dİğer Konular

EMLAK VERGİSİ İLK TAKSİT ÖDEMESİNDE SON GÜN 31 MAYIS

Bilindiği üzere, konut, işyeri  ve arsa sahiplerinin her sene ödemek zorunda olduğu Emlak Vergisi her sene 2 taksit halinde bağlı bulundukları belediyeye ödenmektedir. Birinci taksit ödemesi  31 Mayıs 2016 Salı gününe kadar, ikinci taksit ödemesi de Kasım ayının sonuna kadar (30 Kasım) yapılabilmektedir. Emlak Vergisi borçlarına faiz işlememesi ve cezalı duruma düşmemek için Emlak Vergisi ödemelerinin belirtilen sürelerde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ödemelerin son günlerinde belediye veznelerinde aşırı yoğunluk yaşandığını unutmayalım.

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Bilindiği gibi konut sahiplerinin her sene ödemek zorunda olduğu Emlak Vergisi her sene 2 taksit halinde ödenmektedir. İlk taksit  Mayıs ayının sonuna kadar, diğeri de Kasım ayının sonunda ödenmektedir. Cezalı duruma düşmemek için Emlak Vergisinin bu sürelerde ödenmesi gerekmektedir. Genellike ödemelerin son günlerinde belediyenin veznelerinde aşırı yoğunluklar yaşanmaktadır.