EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Bilindiği gibi konut sahiplerinin her sene ödemek zorunda olduğu Emlak Vergisi her sene 2 taksit halinde ödenmektedir. İlk taksit  Mayıs ayının sonuna kadar, diğeri de Kasım ayının sonunda ödenmektedir. Cezalı duruma düşmemek için Emlak Vergisinin bu sürelerde ödenmesi gerekmektedir. Genellike ödemelerin son günlerinde belediyenin veznelerinde aşırı yoğunluklar yaşanmaktadır. Bundan dolayı Emlak Vergisi Ödemelerinizi son güne bırakmadan yapmanız önem taşımaktadır. 

Bu arada Belediyeler tarafından her sene daha da yaygın hale getirilen internet üzerinden online tahsilat sistemi sayesinde ödeme yapmak son derece kolay hala gelmiştir. Kredi kartı, sanal kredi kartı ya da banka kartı kullanarak emlak vergisi ödemeler belediyeye gitmeden, bilgisayar tablet ve cep telefonu üzerinden mümkün olmuştur.

Emlak Vergisi vaktinde ödenmez ise ne olur? 

Emlak vergisini taksitlerinin zamanında ödenmemesi durumunda gecikme faizi işlemektedir. Ayrıca konut satış işlemlerinde sıkıntı çıkmakta, "borcu yoktur" yazısı almak için Emlak Vergisi Borcunun ödenmesi gerekmektedir.

Geç ödeme yapmanın herhangi bir cezası var mıdır? 

Evet vardır. Emlak vergisi borcunun ödenmediği  her ay için %1.4 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Bundan dolayı ödemenin zamanında yapılması önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilecek Dİğer Konular

EMLAK VERGİSİ İLK TAKSİT ÖDEMESİNDE SON GÜN 31 MAYIS

Bilindiği üzere, konut, işyeri  ve arsa sahiplerinin her sene ödemek zorunda olduğu Emlak Vergisi her sene 2 taksit halinde bağlı bulundukları belediyeye ödenmektedir. Birinci taksit ödemesi  31 Mayıs 2016 Salı gününe kadar, ikinci taksit ödemesi de Kasım ayının sonuna kadar (30 Kasım) yapılabilmektedir. Emlak Vergisi borçlarına faiz işlememesi ve cezalı duruma düşmemek için Emlak Vergisi ödemelerinin belirtilen sürelerde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ödemelerin son günlerinde belediye veznelerinde aşırı yoğunluk yaşandığını unutmayalım.

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİNDE SON GÜN 30 KASIM

Emlak Vergisinde son ödeme tarihi 30 Kasım 2016 Çarşamba olarak açıklandı. Ödemelerinizi bir çok belediyenin internet sitesinden online olarak yapabilirsiniz. İlk ödemesi 31 Mayıs 2016 Salı günü tamamlanan Emlak Vergisi ödemelerinizi zamanında yapmanız önem teşkil etmektedir. Aksi takdirde gecikme faizi ile birlikte ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Emlak Vergisi 2. Taksit ödemelerinizi belediyeye bizzat giderek de yapabilirsiniz. Ödemelerin son güne bırakılması durumunda veznelerde aşırı yoğunluk yaşanmaktadır.